Electro Harmonix Nano Bass Big Muff 2
Tuotenumero 5198370Fuzz-/distortionpedaali bassolle, sustain-, blend- ja tone-säätimet, momentary-/latch-jalkakytkin
Electro Harmonix Nano Bass Big Muff 2
Big Muffin pitkä historia basistien suosikki-fuzzina yhdistyy koskaan toteutumattomaan, mutta sittemmin henkiin herätettyyn Op-Amp-fuzziin Bass Big Muff Pi 2:ssa. Big Muff Pi 2 herätti huomiota täysin omaleimaisella soundillaan, kun alkuperäinen 1970-luvun kytkentä palautettiin eloon yhteistyössä JHS Pedalsin Josh Scottin kanssa. Tämä uusi versio ikonisesta pedaalista on optimoitu basisteille, jotka haluavat maukasta fuzz-säröä tinkimättä lainkaan alapään täyteläisyydestä.
Bass Big Muff 2 tarjoaa alkuperäisen mallin tunnusomaisen keskialueen rouheuden, modernin EQ:n ja käytännössä loputtoman sustainin. Bassoversioon on lisätty BLEND-säädin ja BASS BOOST -kytkin VOL-, SUSTAIN- ja TONE-säätimien rinnalle. BLEND-säätimellä voit sekoittaa kuivan ja fuzz-signaalin keskenään ja löytää täydellisen balanssin särön ja puhtaan soundin välille, menettämättä matalaa taajuusaluetta. Kytke BASS BOOST päälle saadaksesi vieläkin massiivisemman soundin erityisesti silloin, kun TONE-säädin on korkeammilla ja kirkkaammilla asetuksilla. Näiden lisäsäätimien ansiosta basisti voi hienosäätää täydellisen fuzz-soundin ilman, että seinät lakkaavat tärisemästä ja salit kumisemasta.
Pedaalissa on mekaaninen true bypass -kytkentä ja nerokas jalkakytkin, joka tukee sekä lukittuvaa että hetkellistä toimintaa. Paina jalkakytkintä normaalisti ja efekti kytkeytyy päälle tai pois tai pidä kytkintä painettuna yli puoli sekuntia, jolloin kytkin toimii hetkellisesti ja palaa alkuperäiseen tilaansa, kun jalka nostetaan – kätevää nopeisiin fuzz- tai puhtaisiin äänipurkauksiin.
Tekniset tiedot:
| Säätimet: | Vol, sustain, blend, tone |
| Kytkimet: | Bass boost |
| True bypass: | Kyllä |
| Tyyli: | Fuzz, distortion |
Electro Harmonix
Electro Harmonix perustettiin jo 1968 karismaattisen Mike Matthewsin toimesta ja hän on edelleen yhtiön kantava voima. Firma oli hetken paussilla 80-luvulla ja keskittyi efektilaitteiden sijasta vahvistinputkien tuotantoon ja sen lasketaan nykyisin olevan maailman suurin tämän typpisten putkien valmistaja. Tauosta ei tullut kovin pitkä, koska käytettyjen Electro Harmonix-pedaalien hinnat nousivat korkeuksiin ja kysynnän jatkuessa pedaalien valmistus käynnistyi uudelleen 90-luvun alussa.Kaikkein varhaisimmat Eletro Harmonix-pedaalit 60-luvun lopulla olivat legendaariset Bigg Muff ja LPB-1 Linear Power Booster, jotka edelleen ovat tuotannossa vain pienin muutoksin. Nykyisin Electro Harmonixin laaja efektivalikoima sopii kaiken kokoisille lompakoille ja soundi-ihanteille pienistä Nano-pedaaleista todella monimuotoisiin POG & HOG-pedaaleihin. Mallista riippuumatta voit olla varma, että oma soundisi ja luovuutesi saa uutta virtaa!